Afbeelding
Foto: Eigen

Afferden viert 80 jaar vrijheid

Algemeen Kunst & cultuur Maatschappelijke discussie

Afferden | Op initiatief van de Dorpsraad Afferden wordt op zaterdag 10 mei 80 jaar vrijheid in Afferden herdacht. En welke plek leent zich hier beter voor dan het terrein van Kasteelruïne Bleijenbeek. Hier wordt het verhaal verteld van één van de grootste en beslissende operaties in de Tweede Wereldoorlog : Operation Veritable.

Begin 1945 werd de geallieerde opmars richting Duitsland zwaar gehinderd door de felle weerstand van de Duitsers in en rond het kasteel. Er was voor de 52e Lowland Division geen doorkomen aan tot uiteindelijk besloten werd het kasteel en de stellingen eromheen flink te bombarderen. Het kasteel offerde zich op voor onze vrijheid en ging roemloos ten onder in een inferno van vuur. Nu 80 jaar later hoort u het verhaal van deze uitputtende slag met behulp van Bleijenbeek Experience, een dynamische ervaring met bewegende beelden en geluidseffecten. Verder worden er uniformen en allerlei andere militaire attributen uit deze periode tentoongesteld.


Programma
11.00 uur Welkomstwoord bij de poort van Kasteelruïne Bleijenbeek
11.05 uur Woord aan de (loco)burgemeester
11.10 uur Een woord van de pastoor
11.15 uur Gedichten kinderen basisschool ’t Diekske
11.20 uur Vlaggenpresentatie

Aansluitend een uitleg over Operation Veritable, één van de meest bloedige veldslagen van de Tweede Wereldoorlog.

11.30 uur Openstelling terrein van kasteel Bleijenbeek. Hier wordt men meegenomen naar de oorlogsjaren 1940-1945.

In de Ridderzaal krijgt u een deskundige uitleg over de uitgebreide collectie van militaire voorwerpen uit de periode ’40-’45. Ook vindt u hier een verzameling poppen aangekleed met verschillende uniformen en uitrustingen van de Schotse, Engelse en Duitse militairen. In dezelfde ruimte en in de Heerenzaal ernaast is een unieke fototentoonstelling te zien, samengesteld door het Dorpsarchief Afferden. Vrijwilligers van het archief geven u graag uitleg over de diverse bijzondere foto’s. Beleef een unieke kijk op het verleden in de kelder van Kasteel Bleijenbeek. Op groot scherm tonen we hier nooit eerder vertoonde foto’s van Afferden en Bergen in 1941, mede vastgelegd door de ogen van de bezetter. Daarnaast enkele zeldzame beelden uit de Jezuïetentijd op het kasteel (1872-1904).Op het buitenterrein is een klein tentenkamp opgezet. Er lopen figuranten rond in Engelse en Duitse uniformen, die vanuit hun eigen belevenis vertellen over de strijd om Bleijenbeek. U komt langs een ‘veldlazaret’ waar verpleegsters de inwendige mens verzorgen. Het geheel zal worden opgeluisterd door de geluiden van de Scottish bagpipes.

16.00 uur. Einde herdenking.